No 2015. gada 4.- 6. septembrim Tehniskās jaunrades nama „Annas 2” zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” četri darbinieki piedalījās kārtējā Ziemeļvalstu planetāriju asociācijas (Nordic Planetarium Association – turpmāk tekstā – NPA) konferencē. Metodiķe Dace Balode un

lektore planetārijā Elza Kļaviņa ir NPA valdes locekles jau vairākus gadus un tika pārvēlētas valdē arī uz turpmākajiem diviem gadiem.

 

Konferences pamatdarbība notika Helsinku vēsturiskajā observatorijā, un konferences dalībniekiem bija iespēja izpētīt visu trīs observatorijas torņu seno un moderno aprīkojumu. Helsinku observatorija nav sastindzis organisms, tā aktīvi darbojas, tajā ir arī neliels planetārijs

un ekspozīcija, kurā ar informācijas tehnoloģiju un dzīva stāstījuma apvienojuma palīdzību apmeklētājiem tiek atklāti kosmosa noslēpumi.

 

Konferences dienas kārtībā bija gan iepazīšanās ar digitālo filmu jaunāko piedāvājumu planetārijiem, gan atskats uz NPA dibināšanu un nu jau daudzskaitlīgajām konferencēm, starp kurām ir arī 2011. gada konference zinātnes centrā „Tehnoannas pagrabi”, Rīgā. Neizpaliekot

obligātajam NPA valdes pārvēlēšanas procesam, konferences dalībnieki ieguva informāciju par jaunumiem planetārijos izmantojamās tehnikas jomā, par Starptautiskās planetāriju biedrības (Intarnational Planetarium Society) aktualitātēm, Reiņa Baloža vadībā piedalījās praktiskajā darbnīcā, apgūstot metodes darbā ar bērniem planetārijā utt.

 

Zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” delegācija tikās ar savu sadarbības partneri daudzu gadu garumā – zinātnes centra HEUREKA (Somijā) zinātnisko direktoru Hanu Salmi (Hannu Salmi), Alvis Balodis un Elza Kļaviņa apsprieda tālākas sadarbības iespējas ar „Goto Inc” (šīs firmas projektors tiek izmantots zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” planetārijā) pārstāvi un diskutēja ar „R.S.A. Cosmos” pārstāvi par konkrētā uzņēmuma produktiem – piemērotiem darbam zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” planetārijā.

 

Konferences trešās dienas darbība norisēja Somijas Dabas centrā „Haltia” (Finnish Nature Centre HALTIA, Nuuksio).

 

Konferences gaitā zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” delegācija saņēma uzaicinājumu no Vitenfabrikken zinātnes centra Norvēģijā veidot kopīgas darbnīcas nākamajā IPS konferencē un ierosināja vairākus aktuālus tematus nākamajai NPA konferencei.

 

No konferences brīvajā laikā centra darbinieki izmantoja iespēju iepazīt ekspozīciju izveides elementus Helsinku Botāniskajā dārzā, modernās mākslas muzejā KIASMA, Siņebrikofa (Sinebrychoff) mājā/muzejā, Dizaina muzejā un Rotaļlietu muzejā Suomenlinnas salā.

 

Materiālu sagatavoja Elza Kļaviņa, lektore planetārijā un Dace Balode, izglītības metodiķe