Bērnu zinātnes centrs „Tehnoannas pagrabi” Kauņas Zinātnes festivālā

2013. gada 13. septembrī Tehniskās jaunrades nama „Annas 2” bērnu zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” (www.pagrabi.lv) komanda pēc Kauņas Tehniskās universitātes vairākkārtēja uzaicinājuma ar izbraukuma ekspozīciju un demonstrējumiem piedalījās Starptautiskajā Zinātņu festivālā ,,Erdvelaivis Žemė 2013“ (http://www.mokslofestivalis.eu), kas visai plaši notika Kauņas Tehniskās universitātes Fundamentālo zinātņu fakultātes telpās.

Festivāla programma sevī ietvēra neskaitāmas lekcijas universitātes auditorijās, katras fakultātes un uzaicināto ārzemju viesu interaktīvus reklāmas stendus un fizikas un ķīmijas demonstrējumus, kādus (diemžēl – jau hrestomātiski) varam vērot daudzu pasaules zinātnes centru klasiskajā modelī, piemēram, Tartu zinātnes centrā AHHA vai Helsinkos – zinātnes centrā HEUREKA. Festivāla apmeklētājiem, kuru lielākā daļa, protams, bija Kauņas skolēni, bija iespēja apmeklēt arī seansus Viļņas pārvietojamajā planetārijā (ar kura vadību mūsu centram izveidojās labi kontakti), iepazīties ar Lielvārdes jostas noslēpumiem un burtiski -izbaudīt ugunsdzēsēju un ceļu policistu demonstrējumus un katastrofu situāciju simulatorus.

Bērnu zinātnes centrs „Tehnoannas pagrabi” festivālam bija sarūpējis izbraukuma ekspozīciju, kuras galvenā vērtība, kā vienmēr mūsu ekspozīcijās, ir cilvēki, kas tajā strādā. Eksponāts viens pats ir tikai lieta bez dvēseles, un to šai lietai var iedot tikai zinošs, inteliģenti atraktīvs, atjautīgs un publikai atvērts cilvēks. Tad arī tīri zinātniska informācija par berzi, skaņu, centrbēdzes spēku, cilvēka anatomiju utt. nonāk pie ekspozīcijas apmeklētāja visefektīvāk.

Visbeidzot – Zinātnes festivāla noslēgumā BZC „Tehnoannas pagrabi” vadītājs Alvis Balodis tika uzaicināts uz sarunu pie Kauņas Tehniskās universitātes Fundamentālo zinātņu fakultātes dekāna Doc. dr. Vytautas Janilionis, kurš sirsnīgi pateicās par sadarbību un uzaicināja mūsu zinātnes centru piedalīties arī nākamajā festivālā.

 

Dace Balode, BZC „Tehnoannas pagrabi” izglītības metodiķe

www.pagrabi.lv