No š. g. 6. – 8. septembrim bērnu zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” vadītājs Alvis Balodis ar centra darbiniekiem jau trešo reizi piedalījās Nordic Planeatrium Assotiation (NPA) konferencē, kas ik pēc diviem gadiem notiek kādā no Ziemeļeiropas vai Baltijas valstu planetārijiem vai zinātnes centriem, kuros ir planetārijs. Iepriekšējo konferenci 2011. gadā tika uzticēts rīkot Tehniskās jaunrades nama „Annas 2” bērnu zinātnes centram „Tehnoannas pagrabi”, un tajā piedalījās pārstāvji no astoņām Eiropas valstīm.

Šī gada konferencē, kas trīs dienas norisinājās Tartu zinātnes centrā „AHHA”, piedalījās planetāriju speciālisti no Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Igaunijas, Itālijas un Latvijas. Konferences dalībniekiem bija iespēja noklausīties rosinošas lekcijas, iepazīt „AHHA” centra planetārija uzbūvi un programmas, dalīties savā pieredzē, diskutēt par planetāriju seansu satura niansēm un mazliet padarboties arī praktiski, veidojot ar astronomiju saistītus modeļus. Konferences pēdējā dienā viesojāmies Tartu observatorijā, bet jāsaka, ka visspilgtāko iespaidu uz mums atstāja Tartu Rotaļlietu muzejs, kuru paguvām apmeklēt ārpus konferences programmas. Turpmāk sava centra apmeklētājiem noteikti ieteiksim apmeklēt šo muzeju kā pārdomāti iekārtotu, bagātīgu un izzinošu ekspozīciju.

Svarīgu vietu konferencēs vienmēr ieņem NPA valdes un priekšsēdētāja pārvēlēšana. Jau trešo reizi valdē tika ievēlēta BZC „Tehnoannas pagrabi” metodiķe Dace Balode, viņa tika vienbalsīgi izvirzīta arī par Ziemeļeiropas pārvietojamo planetāriju koordinatori. Pirmo reizi NPA valdē tika ievēlēta BZC „Tehnoannas pagrabi” planetārija seansu vadītāja Elza Kļaviņa, bet vairākus gadus valdē darbojies arī seansu vadītājs ekspozīcijā Reinis Balodis.
BZC „Tehnoannas pagrabi” darbiniekiem bija iespēja iepazīt „AHHA” centra darbnīcu un biroju iekārtojumu un aprīkojumu, un tas bija interesanti – jo vairāk tāpēc, ka „Tehnoannas pagrabi” ir pāris gadus vecāks par „AHHA” centru, esam vairākkārt mūsu centrā tikušies ar tā vadību un snieguši konsultācijas ekspozīciju izveidē.

Lai arī planetārijs bērnu zinātnes centrā „Tehnoannas pagrabi” ir tikai viena no darbības formām (www.pagrabi.lv), dalība Ziemeļvalstu planetāriju asociācijā un tās valdē, kā arī regulāra tās konferenču apmeklēšana ieņem ļoti nozīmīgu vietu BZC „Tehnoannas pagrabi” planetārija darbības attīstīšanā un sadarbības veidošanā ar kolēģiem citos zinātnes centros. Īpaši laba abpusēja sadarbība nu jau daudzu gadu garumā mums izveidojusies, piemēram, ar Norvēģijas zinātnes centru Vitenfabrikken. Vienmēr ir labi un lietderīgi tikties ar līdzīgi domājošiem.
Nākamā NPA konference notiks 2015. gadā.

Dace Balode,
BZC „Tehnoannas pagrabi” izglītības metodiķe
www.pagrabi.lv